21st Century Breakdown

 Wydany: 15 maja 2009
 Nagrywany: 2008-2009, w Ocean Way Recording, (Hollywood) i Studio 880 (Oakland)
 Długość: 69:16
 Wytwórnia: Reprise

 

 

[tabs tab1=”OPIS” tab2=”PIOSENKI” tab3=”LIRYKI” tab4=”INTERPRETACJE”  tab5=”RECENZJE”  tab6=”TELEDYSKI”  tab7=”INNE”]

[tab]21st Century Breakdown to już ósmy studyjny album amerykańskiego zepołu punk rockowego Green Day. Jest to pierwszy album grupy wyprodukowany przez renomowanych producentów oraz Butcha Viga członka zespołu Garbage. Obecnie wydanych zostało pięć singli promujących płytę: „Know Your Enemy”, „21 Guns”, „21st Century Breakdown”, „East Jesus Nowhere” i „Last of the American Girls”.

Album ten jest wynikiem przyjętej z entuzjastyczną krytyką płyty American Idiot z 2004. Jeżeli chodzi o nacisk, muzyk zespołu Billie Joe Armstrong powiedział: „Możemy zrobić krok w bok lub powrócić do naszych korzeni. Wybraliśmy posuwanie się do przodu. Chodzi o odzwierciedlenie tego, co działo się w ciągu ostatnich trzech lat i oddanie tego w melodii z pewnym odważnym oświadczeniem.” Zespół stwierdził również, że „ten album jest bardziej… religijny” i znajduje się pod wpływem muzyki grup Queen, The Who, The Beatles, The Clash czy Bruce’a Springsteena.

Udostępnienie tego albumu oznacza najdłuższą przerwę między wydaniami nagrań studyjnych zespołu (prawie 5 lat). Green Day pracował nad płytą od 2006.
Bohaterami utworów są Gloria i Christian. Przez nową płytę Green Day chce zachęcić ludzi do zainteresowania się życiem politycznym, czyli podobnie jak w American Idiot, jednak tam Green Day krytykował administrację Bush’a.

21st Century Breakdown kontynuuje styl Opery Rockowej swojego poprzednika. Album podzielony jest na trzy akty: Heroes and Cons, Charlatans and Saints oraz Horseshoes and Handgrenades.

[/tab]
[tab]

Act I − Heroes and Cons
 1. „Song of The Century”
 2. „21st Century Breakdown”
 3. „Know Your Enemy”
 4. „¡Viva La Gloria!”
 5. „Before the Lobotomy”
 6. „Christian’s Inferno”
 7. „Last Night on Earth”
Act II − Charlatans and Saints
 1. „East Jesus Nowhere”
 2. „Peacemaker”
 3. „Last of the American Girls”
 4. „Murder City (Desperate)”
 5. „¿Viva La Gloria?”
 6. „Restless Heart Syndrome”
Act III − Horseshoes and Handgrenades
 1. „Horseshoes and Handgrenades”
 2. „The Static Age”
 3. „21 Guns”
 4. „American Eulogy”

  • I. „Mass Hysteria”
  • II. „I Don’t Wanna Live in the Modern World”
 5. „See the Light”
Bonus track
 1. „A Quick One While He’s Away” (The Who)
 2. „Another State of Mind” (Social Distortion)
 3. „That’s Alright Mama” (Elvis Presley)
 4. „Like a Rolling Stone” (Bob Dylan)

[/tab]
[tab]

Song of The Century
21st Century Breakdown
Know Your Enemy
¡Viva La Gloria!
Before the Lobotomy
Christian’s Inferno
Last Night on Earth
East Jesus Nowhere
Peacemaker
Last of the American Girls
Murder City (Desperate)
¿Viva La Gloria?
Restless Heart Syndrome
Horseshoes and Handgrenades
The Static Age
21 Guns
American Eulogy
See the Light

[/tab]

[tab]

Song of the Century
Głos w radiu chce dać nadzieję i otuchę tym, którzy przetrwali upadek Ameryki po zniszczeniach wywołanych przez rząd i polityków.

21st Century Breakdown
Jest to tytułowa piosenka albumu opowiadająca o obecnym stanie 21 wieku i współczesnego świata. Autor omawia w niej problem trzech pokoleń z czego najmłodsze musi radzić sobie ze skutkami rządów ich przodków. Ostatnia zwrotka „Oh dream America dream…” nawołuje Amerykę do przejrzenia na oczy jak zły jest obecny świat.

Know Your Enemy
Piosenka ma zachęcać do większego udziału politycznego. Nawołuje słuchaczy do wyrażania swojego zdania i opinii. Z punktu widzenia autora można się domyślać że ma on na myśli znienawidzonego przez siebie Georga W.Busha.
Piosenka może być też zrozumiana inaczej. Jak sam tytuł wskazuje może ona zapytywać nas czy znamy naszych wrogów oraz nasze słabości.

Viva La Gloria
Piosenka opowiada o bohaterach całego albumu – Christianie i Glorii. Gloria załamana jest widokiem współczesnego świata, stoi na krawędzi budynku i planuje popełnić samobójstwo. Christian próbuje namówić ją do zejścia wyznając jej swoją miłość i zachęca do rozpoczęcia rewolucji.

Before The Lobotomy
Ukazane są w niej wspomnienia z lepszego świata. Dla bohatera tej piosenki lobotomią są zapewne narkotyki lub inne używki.

Christian’s Inferno
Umieszczony jest w niej szczegółowy opis upadku wspominanego wcześniej a także tytułowego Christiana. Zostaje on wyrzucony uczelni, dyskryminowany przez rodzinę z powodu uzależnienia. Nie obchodzi go to lecz czuje, że musi zmienić swoje życie i postępowanie.

Last Night On Earth
Pierwszy miłosny utwór na płycie. W tej piosence Christian wyznaje swoją miłość Glorii i przekonuje ją, że uczucie to będzie trwało nadal mimo odległości i przeciwności losu.

East Jesus Nowhere
Piosenka wyraźnie obrażająca kościół. Autor jednoznacznie wyraża swoją niechęć a wręcz nienawiść do fanatyków religijnych, fałszywej pobożności i nietolerancji.

Peacemaker
Piosenka może by rozumiana na kilka sposobów. Piosenka reprezentuje ludzi takich jak Christian, którzy uważają że władze zabrały im to co powinno do nich należeć, a jedynym sposobem odbioru tej własności jest walka. Utwór może opowiadać też o prywatnej sytuacji Billie’go który przy nagrywaniu albumu pokłócił się z basistą Mike’m a tytułowym Peacemakerem jest perkusista Tre, który pogodził skłóconych kolegów.

Last Of The American Girls
BJ napisał tę piosenkę dla swojej żony- Adrienne. Opowiada ona o przyzwyczajeniach, osobliwościach i przywiązaniach swojej partnerki do swoich korzeni i przekonań mimo nacisku rządu i społeczeństwa.

Murder City
Autor opowiada o strzelaninie która odbyła się w Oakland. Billie w utworze wyznaje swój strach do broni. Odwołując się do kontekstu albumu jest to wyznanie Glorii która nie ma siły walczyć gdyż jest zbyt pogrążona w beznadziejności.

Viva La Gloria [Little Girl]
W utworze mowa jest o upadku Glorii. Pogrąża się ona w narkotykach i traci ona swój dawny wizerunek w oczach swego ukochanego- Christiana, który pokładał w niej wielkie nadzieje.

Restless Heart Syndrome
Piosenka opowiada o nadal trwającym uczuciu Christiana do Glorii lecz już nieodwzajemnionym. Bohater znów uzależnia się od narkotyków z powodu odejścia jego ukochanej. Gloria wraca do przekonań większości społeczeństwa i przestaje być dawną buntowniczką. Od tego momentu największym wrogiem Christiana staje się nieśmiertelna miłość do Glorii.

Horseshoes And Handgrenades
Utwór ten jest dalszą częścią „Christian Inferno”. Opowiada o obecnym stanie psychicznym Christiana, osiąga szczyt samo destrukcji oraz popada w obłęd z powodu złości na problemy w jego życiu, w tym Glorii.

The Static Age
Autor prosi słuchaczy o to aby nie zatracili się w beznadziejności dzisiejszego świata, w tym w pustych, korporacyjnych reklam, radia i telewizji wpijających nam do głów kompletne bzdury.

21 Guns
Piosenkę można nazwać monologiem Glorii do Christiana, w którym przekonuje go do poddania się gdyż dla tego świata nie ma już ratunku a walka z większością nie miałaby najmniejszego sensu. Utwór jest podobnie jak Holiday z American Idiot manifestem antywojennym.

American Eulogy
Utwór składa się z dwóch części. Naród jest załamany tym, że ludzie o wyższym stanie majątkowym myślą że mogą więcej. Piosenka opowiada o strachu jaki czuje społeczeństwo za czasów rządów Busha. Wszyscy zdają sobie sprawę że dzieje się za dużo i sytuacja wymyka się z pod kontroli. Media wywołują Masową Histerię w czym mają własny interes, co jeszcze bardziej pogorsz sytuację. W drugiej części części mamy dojść do wniosku, że to my mamy powiedzieć „stop” temu nowoczesnemu światu.

See The Light
Piosenka jak sam tytuł wskazuje, mówi o promyku nadziei, światełku w tunelu. Odwołuje się ona do sytuacji politycznej a dokładniej promykiem nadziei jest wybór lubianego przez Billiego, Baracka Obamy na prezydenta. Utwór opowiada także o przywróceniu moralności która odeszła w niepamięć.

[/tab]

[tab]

TERAZ ROCK

Czy można przebić arcydzieło? Nie da się, z samej definicji. Tak pewnie mówiono muzykom The Who po nagraniu Tommy’ego. A jednak chwilę później wysmażyli równie „arcy” Quadrophenię. Podobny manewr udał się teraz Green Day. Tym razem nie ma taryfy ulgowej. Nikt nie będzie się zachwycał wyłącznie z tego powodu, że rock operę nagrali punkowcy. Muzyka musi się bronić sama. I broni się, znakomicie…

To tylko fragment. Aby przeczytać cały tekst wejdź na TerazRock.pl.
[/tab]

[tab]

21st Century Breakdown

Know Your Enemy

Last Of The American Girls

21 Guns

[/tab]

[tab]

OCENY ZAGRANICZNYCH SERWISÓW

Los Angeles Times – 3,5/4
NME – 8/10
Observer – 4/5
Rolling Stone – 4,5/5
Allmusic – 3,5/5
Spin – 3/5
Slant Magazine – 2/5
Pitchfork Mediów – 4,8/10
[/tab]

[/tabs]