Dookie

 Wydany: 1 lutego 1994
 Nagrywany: wrzesień – październik 1993
 Długość: 39:46
 Wytwórnia: Reprise Records

 

 

[tabs tab1=”OPIS” tab2=”PIOSENKI” tab3=”LIRYKI” tab4=”INTERPRETACJE” tab5=”RECENZJE” tab6=”TELEDYSKI” tab7=”INNE”]

[tab]Album zespołu Green Day wydana 1 lutego 1994 roku nakładem wytwórni Reprise Records. Przyniósł zespołowi sławę na skalę światową. Do dziś na całym świecie sprzedano ponad 19 mln egzemplarzy.
W 2003 album został sklasyfikowany na 193. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Tytuł albumu wynikł z problemów żołądkowych podczas trasy zespołu, przez niewłaściwe odżywianie się. Pierwotna nazwa miała brzmieć „Liquid Dookie”, czyli „Płynna Kupa”, jednak jako, że jest to niewłaściwa nazwa, zrezygnowano z niej na rzecz „Dookie”.

Większość piosenek została napisana tutaj przez BJ, z wyjątkiem „Emenius Sleepus” napisanej przez Mike’a Dirnt’a a także ukryta ścieżka „All by Myself”, wykonana przez Tre Coola. W albumie pojawiły się chyba wszystkie doświadczenia członków zespołu – począwszy od byłych dziewczyn, lęków, rozwodów, przez masowe morderstwa, nudę, ataki paniki, a skończywszy na masturbacji i orientacji seksualnej.

Sama okładka przedstawia w pewnym stopniu tematykę słów piosenek. Wykonał ją Richie Bucher, a przedstawia ona spadącą bombę na miasto. Mamy tutaj także karykatury znanych artystów muzycznych, Mone Lise, a nawet stosunek psów. Na niebie jest także sterowiec, na którym pisze, że rok ten dla Green Day’a był okropny.

Zaraz po wydaniu albumu, zespół ruszył w koncert. Był to szczególnie trudny okres dla Billiego, ponieważ w tym czasie jego żona była w ciąży. Bardzo żałował, że nie może jej pomóc i być przy niej w trudnych chwilach.

[/tab]
[tab]

 1. Burnout
 2. Having A Blast
 3. Chump
 4. Longview
 5. Welcome To Paradise
 6. Pulling Teeth
 7. Basket Case
 8. She
 9. Sassafras Roots
 10. When I Come Around
 11. Coming Clean
 12. Emenius Sleepus
 13. In The End
 14. F.O.D. (Fuck Off and Die)

Do albumu dochodzi jeszcze piosenka All By Myself – ukryta ścieżka; nie znajduje się w spisie utworów.

[/tab]
[tab]
Burnout
Having A Blast
Chump
Longview
Welcome To Paradise
Pulling Teeth
Basket Case
She
Sassafras Roots
When I Come Around
Coming Clean
Emenius Sleepus
In The End
F.O.D. (Fuck Off and Die)

[/tab]

[tab]

Burnout

W tej piosence autor opisuje swój apatyczny stan i brak zainteresowania czymkolwiek. Oświadcza, że nie ma celu, nie ma woli ani o nic nie dba. Jego życie nie ma sensu. Taki stan wynikał po spaleniu marihuany.

Having A Blast

Piosenka ta jest poniekąd o zamachu samobójczym, jednak bardziej da się tutaj zauważyć złośliwe wspomnienia. Narrator jest strasznie wściekły na coś lub na kogoś z przeszłości.

Chump

Narrator wyraża w tej piosence swoją ogromną nienawiść do jakiejś nieznanej nam osoby. Nie wyjaśnia dlaczego właśnie tej osoby nienawidzi, po prostu stwierdza, że jest ona przyczyną jego nieszczęścia.

Longview

Narrator jest bezrobotnym, młodym człowiekiem, który spędza większość czasu w domu przed telewizorem. Nadszedł czas, aby coś ze sobą zrobić, jednak bohater piosenki jest zbyt leniwy. Piosenka ta jest właśnie o planowaniu własnej przyszłości.

Welcome To Paradise

Narrator opowiada o wyjściu z domu rodziców i rozpoczęciu własnego życia. Udowadnia, że niezależne życie nie jest takie łatwe, nie będziemy od razu mieli przysłowiowej „willi z basenem”.

Pulling Teeth

To piosenka o niezwykłej relacji między kobietą i mężczyzną, gdzie kobieta bije mężczyznę. Nie jest to tragiczna opowieść o przemocy, a raczej żart. Mówi się, że Billi został zainspirowany przez dziwny przypadek z życia Mike Dirnt’a, kiedy to Mike po walce na poduszki ze swoją dziewczyną skończył ze złamanymi łokciami. Armstrong stwierdził, że to śmieszne i tak właśnie powstała ta piosenka.

Basket Case

Piosenka ta jest o ataku paniki, chorobie, na którą choruje Billi i Mike. Według Billiego to jedyny sposób na kurację choroby – napisanie o niej piosenki.

She

To utwór o osobie płci pięknej, która przyszła do Billiego, aby poprzez porozmawianie o swoich problemach, znaleźć pocieszenie. Osoba ta jest nieszczęśliwa, ponieważ nie ma pomysłu na życie.

Sassafras Roots

Sassafras jest jednym ze składników piwa, jednak ma inny przekaz. Słowa narratora są skierowane do przyjaciela, z którym chce spędzić czas.

When I Come Around

Narrator opowiada o swoim związku, który jest teraz w pewnym punkcie zwrotnym, kiedy może ze swoją partnerką rzeczywiście zerwać.

Coming Clean

Narrator tej piosenki jest nastolatkiem, który dopiero co zaczyna dorastać. Podobnie jak większość ludzi ma swoje tajemnice i jako dziecko nigdy nie śmiał o nich mówić, jednak teraz zrozumiał, że przyszedł czas, aby je odsłonić.

Emenius Sleepus

Utwór ten można interpretować na dwa sposoby. W pierwszym przypadku autor mówi do starego przyjaciela, którego nie widział długi czas, a teraz, gdy już się spotkali – zauważył, jak bardzo ta osoba się zmieniła.

W drugim przypadku interpretacji autor mówi sam do siebie. Zdaje sobie sprawę, że błędy i okrucieństwa w życiu zmieniły go w kogoś, kim sam nie chce być.

In The End

Tak jak oficjalnie oświadczył Billie, piosenka ta jest o mężu jego matki, a nie – jak wcześniej każdy przypuszczał – o dziewczynie.

F.O.D. (Fuck Off and Die)

Piosenka opisująca strasznie uczucie, które doświadcza wiele osób z nas, a dokładnie o osobie, która się od nas odwróciła. Ma nas w czterech litrach.

All By Myself (ukryta piosenka)

Narrator u w tej piosence udał się do domu dziewczyny, jednak jej tam nie znalazł. Postanowił więc się masturbować. Piosenka napisana przez Billiego, ale wykonana przez Tre Coola. Słaba jakość dźwięku może oznaczać, iż utwór powstał w amatorskim studiu nagrań u jednego z członków zespołu.

 

[/tab]

[tab]

TERAZ ROCK

Czytałem niedawno wywiad z producentem tej płyty, Robem Cavallo (gość odpowiada też za ściągnięcie Green Day do Warnera). Przypomniał, że do 1994 roku punk był niewielką gałęzią rockowego drzewa ze sprzedażą nie przekraczającą 100 tysięcy płyt. 15 milionów Dookie mówi samo za siebie. To album o znaczeniu historycznym.

To tylko fragment. Pełną recenzję możesz przeczytać na TerazRock.pl.
[/tab]

[tab]

Longview

Basket Case

When I Come Around

[/tab]

[tab]

OCENY

Rolling Stone – 5/5

Allmusic – 4,5/5

[/tab]
[/tabs]