Dlaczego naturalne kosmetyki są ekologiczne?

Wiele osób nie zastanawia się nad sensem słów, usłyszanych w reklamach. Jeśli ktoś powie, że naturalne kosmetyki są ekologiczne, to przyjmują to do wiadomości, sądząc, że tak jest w rzeczywistości. Jednak tkwi w tym wielkie zagrożenie – wiele kosmetyków produkowanych w zupełnie nieekologiczny sposób oznaczanych jest przez producentów znaczkiem „eko”. Kupujemy następnie te produkty, sądząc, iż przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego – a możemy być po prostu oszukani przez reklamę. Dlaczego naturalne kosmetyki są ekologiczne i jakie kosmetyki można uznać za naturalne?

Naturalne kosmetyki a ochrona środowiska

Za kosmetyki ekologiczne można uznać takie, do których produkcji zostały wykorzystane naturalne składniki, a podczas ich przygotowania nie ucierpiało środowisko. To na przykład te kosmetyki, które wytwarzamy w domu – z gotowych, naturalnych półproduktów, bądź też z naturalnych upraw. Oznacza to stosowanie prawdziwych olejków z roślin, ziół, czy też soków wyciśniętych z warzyw lub owoców.

Ekologiczne kosmetyki są również bezpieczne dla człowieka – nie zawierają emulgatorów i konserwantów (chyba że te pochodzenia naturalnego). Takimi naturalnymi emulgatorami jest na przykład gliceryna pochodzenia roślinnego, a konserwantami olejki eteryczne czy witaminy.

Samodzielne przygotowanie kosmetyków

Kupując kosmetyki w sklepach, nigdy nie można być pewnym, że są w 100% ekologiczne! Nikt nie studiuje uważnie każdej etykiety – a zresztą producenci bardzo sprytnie potrafią maskować obecność niektórych składników, aby tylko trafić w gusta konsumentów. Niestety, skutkuje to najczęściej wydawaniem masy pieniędzy na kosmetyki, które i tak są średnio pomocne – a wręcz mogą zaszkodzić naszemu ciału. Sekretem jego zdrowia jest bowiem przywrócenie mu równowagi – a można to osiągnąć dzięki stosowaniu naturalnych kosmetyków.

Warto zatem przygotować je samodzielnie – z półproduktów i wykorzystując rośliny, jakie posiadamy w domu, czy na działce. Dzięki temu jesteśmy pewni, że środowisko naturalne odetchnie, ponieważ nad procesem produkcji czuwamy sami.

Półprodukty można z łatwością zakupić w sieci – na odpowiednich stronach, dających gwarancję naturalnego pochodzenia wszystkich składników. Taką firmą jest na przykład EcoFlores – olejki eteryczne, susz ziołowy, bazy i barwniki stamtąd są naturalne i posiadają odpowiednie atesty. Olejki eteryczne EcoFlores posiadają regenerujące i lecznicze właściwości i mogą być też używane do nadania zapachu pomieszczeniu. Przygotowanie kul kąpielowych, balsamów, mydeł i innych kosmetyków we własnym domu, z naturalnych składników, to najlepsze, co możemy zrobić dla środowiska naturalnego – może gdyby każdy postępował w ten sposób, popyt na chemiczne środki na tyle by się zmniejszył, że wielkie koncerny wreszcie przestałyby je produkować. I zanieczyszczać nasze środowisko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *