Gitary tak jakie u Green Day

Historia muzyki jest bardzo długa i charakteryzuje się między innymi tym, że w muzyce istniały różne epoki. Każda epoka muzyczna odzwierciedlała zmiany zachodzące na świecie. Jako przykład może posłużyć rock&roll w latach pięćdziesiątych XX wieku. Wówczas na świecie następowały zmiany mające ułatwiać życie. Większą rolę odgrywało radio i telewizja, a coraz bardziej odważna muzyka spotykała się często z falą sprzeciwu.

Mijały lata, a społeczeństwo zaczynało się buntować przeciw licznym zakazom, a swój bunt postanowili okazywać na wiele sposobów. Jednym z takich sposobów była muzyka, która jest bardzo silnym środkiem przekazu. Między innymi z tego powodu powstał punk rock u którego czas świetności przypadał na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia.

W punk rocku są takie zespoły, które na stałe wpisały się w historię tego gatunku, a jednym z nich jest zespół Green Day. Zespół ten powstał w 1987 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Billiego Joe Armstronga oraz Mike’a Dirnta, który  zespole zajmuje się grą na gitarze basową.
Styl muzyczny zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, dlatego choć znaczną jego część stanowi klasyczny punk rock, to w repertuarze Green Day znajdziemy również rock i lżejsze brzmienia. Filarem zespołu jest Billy Joe Armstrong, który zajmuje się grą na gitarze i śpiewaniem.

Charakterystyczna barwa głosu oraz swoboda na scenie przyczyniają się do zdobywania coraz większej rzeszy fanów na całym świecie. Billy Joe Armstrong jest również inspiracją dla sporej grupy gitarzystów. Na scenie można go zobaczyć z wieloma różnymi modelami gitar, wśród których najpopularniejsze są modele Gibson Les Paul Junior. Poza wieloma gitarami elektrycznymi, muzyk posiada również kilka bardzo ciekawych gitar akustycznych, takich jak między innymi Gibson SJ 200, Guild G-50 czy gitarę sygnowaną własnym nazwiskiem, którą jest Billie Joe Armstrong J-180.

Wielu początkujących gitarzystów szuka gitary, która będzie miała to charakterystyczne brzmienie Green Day, ale należy pamiętać, że wpływ na brzmienie ma nie tylko sama gitara, ale także wzmacniacze czy efekty, a w przypadku zespołu Green Day dochodzi jeszcze charakterystyczny, agresywny sposób gry. Jeśli chodzi o samą gitarę, to bardzo dobrym wyborem będzie Epiphone Les Paul Special II który nadaje się do grania wielu różnych gatunków muzycznych. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienia gitary, ponieważ zabrzmi ona inaczej na przetworniku pod mostkiem niż na przetworniku przy gryfie, a eksperymentowanie z ustawieniami pomoże z odnalezieniem pożądanego brzmienia.

Zespół Green Day odegrał bardzo ważną rolę w świecie muzyki o czym świadczy bardzo duża ilość sprzedanych płyt czy częstotliwość granych koncertów. W 2015 roku zespół Green Day został wprowadzony do muzeum Rock and Rolla, co jest jednym z najważniejszych wyróżnień jakich może dostąpić zespół grający rocka i jego odmiany. Cieszy fakt, że pomimo wielu osiągnieć muzycznych, zespół nie zwalnia tempa i wciąż nagrywa i koncertuje, a na koncertach można usłyszeć wiele utworów, zarówno klasyki takie jak „Wake me up when september ends”, jak i utwory z nowszych krążków.