GŁÓWNY SKŁAD Green Day

BILLIE JOE ARMSTRONG

Billie Joe Armstrong (ur. 17 lutego 1972 w San Pablo) – wokalista i gitarzysta zespołu Green Day.BILLIE JOE ARMSTRONG

Billie Joe Armstrong wraz z pozostałymi członkami zespołu jest założycielem i właścicielem niezależnej wytwórni Adeline Records. Pracował także jako producent. Wraz z resztą grupy Green Day jest członkiem zespołów The Network i Foxboro Hot Tubs. Billie jest także członkiem i założycielem zespołu Pinhead Gunpowder.

Armstrong, wraz z żoną Adrienne, założyli własną linię odzieżową Adeline Street.

Billie Joe urodził się w San Pablo, wychował się w Rodeo. Jego ojciec, Andrew (pochodzenia angielsko-włoskiego), był muzykiem jazzowym i kierowcą samochodów ciężarowych. Matka, Ollie (pochodzenia szkocko-holendersko-irlandzko-hinduskiego), była kelnerką w restauracji Rod’s Hickory Pit, gdzie Billie i jego przyjaciele Mike Dirnt i Brandon O’Lech pracowali będąc nastolatkami. Rod’s Hickory Pit to miejsce, w którym Armstrong i jego zespół Sweet Children zagrali swój pierwszy koncert.

W wieku pięciu lat zasłynął piosenką Look for Love. W 1986 roku napisał swoją pierwszą piosenkę o tytule Why Do You Want Him, piosenka opowiada o nielubianym przez niego ojczymie. Piosenka została wydana na debiutanckim albumie Green Day – 1.039/Smoothed Out Slappy Hours.

W 1988 roku Armstrong wraz ze swym przyjaciółmi z dzieciństwa, Mikiem Dirntem (Michael Pritchard) oraz Alem Sobrante (John Kiffmeyer) założył zespół o nazwie Sweet Children. W marcu 1989 roku, czyli przed wydaniem pierwszej płyty EP 1.000 Hours, nazwę grupy zmieniono na Green Day. Nazwa ta oznacza w pełni zmarnowany dzień, lub dzień wagarowicza – pomysł na nią nasunął się podczas oglądania Ulicy Sezamkowej, gdyż właśnie w niej takiego zwrotu używano.

Armstrong otrzymał swą pierwszą gitarę w wieku dziesięciu lat, była to kopia gitary Fender Stratocaster nazwaną „Blue”. Tego instrumentu używa nadal tak samo jak innych replik gitar tej firmy. Grał na niej podczas teledysków do utworów Basket Case, Longview, Brain Stew/Jaded, Geek Stink Breath, Stuck With Me i Minority. Billie Joe Armstrong gra także na zmodyfikowanej czarnej gitarze Fender Telecaster.

Obecnie Armstrong używa przerobionych modeli gitar Gibson Les Paul, włączając Les Paul Junior.
Imieniem Billie’go jest sygnowana seria gitar elektrycznych „Gibson Les Paul Billie Joe Junior Signature”.

Armstrong poślubił Adrienne Nesser 2 lipca 1994 roku (ceremonia trwała zaledwie pięć minut). Mają dwóch synów: Joseph Marciano (ur. 28 lutego 1995) i Jakob Danger (ur. 12 września 1998).

Adrienne urodziła się 6 października 1969 roku w Minneapolis (Minnesota). Podczas studiowania socjologii na Minnesota State University, spotkała Armstronga. Pierwszy pocałunek z nią zainspirował Billie’go do napisania piosenki 2,000 Light Years Away. Kiedy Adrienne ukończyła college, Armstrong poprosił ją, aby razem z nim wyjechała do Kalifornii i poślubiła go. Adrienne zgodziła się. Ślub odbył się na podwórzu. Przyrzeczenia były złożone w religii protestanckiej, katolickiej i żydowskiej. Adrienne jest współwłaścicielką Adeline Records oraz posiada własną markę ubrań AdelineStreet

Wydany 13 czerwca 2005 roku singel Wake Me Up When September Ends zadedykował swojemu zmarłemu ojcu Andrew Armstrongowi.

Otwarcie przyznaje się do orientacji biseksualnej.

Poza pracą z Green Day, The Network i Pinhead Gunpowder, Armstrong udziela się w muzycznym świecie. W 2002 roku on i Green Day mieli tournee wraz z zespołem punkrockowym – Blink-182. Billie napisał tekst piosenki dla zespołu The Go-Go’s (Unforgiven), a także wspierał zespoły takie jak The Avengers, Rancid i artystów: Melissę Auf der Maur, Iggy Popa. Armstrong grał także w duecie z Elvisem Costello dla programu muzycznego VH1. W 2006 roku razem z U2 nagrał wraz z Green Dayem singel The Saints Are Coming. Dochód ze sprzedaży singla został przeznaczony na cele charytatywne (instrumenty dla poszkodowanych muzyków w Nowym Orleanie przez huragan Katrina).

Mike Dirnt

Mike Dirnt właściwie Michael Ryan Pritchard (ur. 4 maja 1972 w Rodeo, Kalifornia) – amerykański basista, muzyk grupy Green Day.

Jego matka była uzależniona od heroiny, w efekcie czego odebrano jej prawa rodzicielskie i oddano Mike’a do adopcji. Przygarnęła go Indianka i jej białoskóry mąż, jednak gdy Mike miał siedem lat jego przybrani rodzice rozwiedli się i po siedmiokrotnych zmianach opiekunów, trafił wraz ze swoja starsza siostrą z powrotem do Indianki, którą uważa za swoją matkę. Już w wieku piętnastu lat usamodzielnił się i zamieszkał w starej ciężarówce, a Mike Dirntnastępnie wynajmował za dwieście pięćdziesiąt dolarów miesięcznie pokój u matki Billie’go, a także zatrudnił się jako pomocnik kucharza w Rod’s Hickory Pit w Vellejo, w tym samym miejscu, w którym pracowała matka Billie’go. Jakiś czas później zamieszkał w kalifornijskim Oakland, co opisał w piosence Welcome to Paradise.

Matkę-Indiankę, która go wychowywała, wspomina jak najlepiej – za pierwsze pieniądze zarobione w Green Day (za album Dookie) kupił jej dom. Nawet najbardziej przykre doświadczenia z okresu dorastania wspomina pozytywnie; mówi: „Nauczyły mnie myśleć za siebie. Moja matka (Indianka) nienawidziła białych, ale kochała mnie, co już wtedy dało mi pojęcie o źródłach nienawiści”. Dodaje też, że dzięki temu stał się typem mediatora – kogoś, kto potrafi pogodzić zwaśnione strony. A sztuka ta przydaje się w zespole. Mike jako jedyny z członków swojego zespołu ukończył szkołę średnią.
Zanim zaczął grać na basie, próbował gry na różnych instrumentach: pianinie czy gitarze elektrycznej.

W 1996 roku ożenił się ze swoją dziewczyną Anastasią. W 1997 roku urodziła im się córka, którą nazwali Estelle-Desiree. Jednak obecność Mike’a w zespole wywierała zbyt dużą presję na małżeństwo, więc Dirnt i Anastasia się rozwiedli. Drugie małżeństwo artysty również zakończyło się rozstaniem. W roku 2008 po raz drugi został ojcem. Mike jest współwłaścicielem kawiarni Rudy Can’t Fail Cafe’ w Emeryville w Kalifornii.
W marcu 2009 roku na Hawajach Dirnt ożenił się ze swoją dziewczyną, Brittney Cade. Mają razem dziecko, Brixtona Michaela, który urodził się 10 października 2008 roku oraz córkę Ryan Rudy Mae (ur. 29 listopada 2010).

Tré CoolTré Cool

Tré Cool, właściwie Frank Edwin Wright III (ur. 9 grudnia 1972 we Frankfurcie nad Menem w Niemczech) – amerykański muzyk, perkusista zespołu Green Day.

Urodził się w Niemczech, lecz wychował w USA. Syn weterana wojny wietnamskiej. Dorastał w górach hrabstwa Mendocino, w stanie Kalifornia. W wieku dwunastu lat, Tré wstąpił do punkowego zespołu The Lookouts, w którym śpiewał jego najbliższy sąsiad, Lawrence Livermore. Livermore nadał mu pseudonim Tré Cool, co po francusku oznacza „bardzo dobrze”. Zespół zaczął występować na popularnej scenie Gilman Street w Berkeley. Kiedy John Kiffmeyer (pseudonim Al Sobrante), pierwszy perkusista Green Day, odszedł z zespołu, Tré zajął jego miejsce. W marcu 1995 roku, Tré Cool ożenił się z Liseą Lyons. Mają ze sobą córkę – Ramonę. Jednak tak samo, jak w przypadku Mike’a Dirnta, małżeństwo Tré rozpadło się. W 2000 roku zawarł związek małżeński z Claudią Cool, ma z nią syna Frankito (ur. w 2001 r.). Związek ten zakończył się jednak identycznie, jak poprzedni (rozwód w 2003 roku). Następnie ożenił się z Alexandrą F z którą jest do teraz. Obecnie mieszka w Laytonville, w stanie Kalifornia.

Jason White

Jason White (ur. 11 listopada 1973 w Little Rock) – amerykański gitarzysta i basista.

Razem z Billiem Joe Armstrongiem, jego żoną Adrienne, Jimem Thiebaudem oraz Lynn Parkerem założył studio nagrań „Adeline Records”. Pracę z zespołem Green Day rozpoczął w 1999 r., kiedy podczas tworzenie płyty Jason White„Warning:” potrzebne były dwie warstwy gitarowe. Od 2012 roku jest oficjalnym członkiem zespołu. Zespoły, w których udziela się Jason White to poza tym: The Influents, Pinhead Gunpowder, The Big Cats, Chino Horde.

Źródło tekstu: Wkikipedia (Autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Leave a Reply